تبدیل زمین دفن زباله به پارک

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آزادگاه کیش به نقل از ایرنا، علی اصغر مونسان در گفت و گوی اختصاصی با گزارشگر ایرنا، درباره برنامه ها و طرح های فرهنگی در فرمان شغل منطقه آزاد آیین گفت: عملیات اجرایی کبیر ترین گردآور فرهنگی مملکت در غرب جزیره به نام ‘آوای کنداب فارس’ با زیربنای 42 هزار مترمربع و در سه طبقه از نیمه دوم سال جاری نخست می شود.

وی افزود: در ساخت این بنا از معماری سنتی و مدرن و عقیده هنرمندان و کارشناسان بهره گرفته می شود. این طرح برای سازگاری با پیرامون زیست و اقلیم ناحیه به شکل ستاره دریایی طراحی شده است.

به گفته او، سالن کنسرت با گنجایش 2500 نفر،تورهای کیش  سالن همایش برای 600 نفر و سالن تئاتر به گنجایش 250 نفر در دماغه «کلبه هور» ساخته می شود.

زمان اجرای این طرح که در حال نهایی شدن است، تقریبا به سه سال طول خواهد کشید.

تامین فضای مناسب برای برگزاری نشانیدن های فرهنگی و هنری، رشد و ارتقای سطح فرهنگی، گسترش امکانات و زیرساخت های گردشگری، جذب طیف جدیدی از گردشگران علاقه مند به فعالیت های هنری و تبدیل دین به مرکز تبادل اطلاعات فرهنگی در کنداب فارس از اهداف ساخت این طرح کبیر فرهنگی است که مدیرعامل سازمان آزادگاه کیش بدان اشاره کرد.

وی گفت: آب نمای کبیر خلیج فارس نیز با سرمایه گذاری یک کمپانی آلمانی در حال ساخت است که سال جاری راه اندازی می شود.

* تبدیل زمین های دفن آشغال به پارک

مونسان طرح ساماندهی زباله های شهری را از سایر برنامه های امسال سازمان عنوان کرد و به گزارشگر ایرنا گفت: در شرایط فعلی 13 هزار هکتار از زمین ها خوب جزیره به محل دفن زباله تبدیل شده است.

وی افزود: پارسال به طور آزمایشی (پایلوت) و با کمک یک سرمایه گذار، از سوزاندن آشغال در یک رآکتور، گازوییل فرآوری کردیم و می خواهیم با پروا به مسائل زیست محیطی این برنامه را در سطح وسیع تر عملیاتی کنیم.

به گفته او، بعد از اجرای این طرح، محل دفن آشغال ها در مذهب به یک پارک کبیر تبدیل خواهد شد.

رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد مذهب گفت: نرخ ویژه تور کیش طراحی پالایش منزل فاضلاب در جنوب جزیره از دیگر برنامه های سازمان است که تا پسین سال عملیات اجرایی آن نخست خواهد شد.

* سهم برداری از پارک آبی الی فرجام سال

بهره برداری از پارک آبی الی سرانجام سال، ساخت شهربازی سرپوشیده در فضایی به گستره 10 هزار متر مربع در محدوده دهکده المپیک ( در مرحله سازه) و برپایی پارک مینیاتوری در محدوده پارک دلفین ها (طرح کوچکی از شهرهای کبیر دنیا) از سایر برنامه های در فرمان کار سازمان آزادگاه دین است.

مدیرعامل منطقه آزاد کیش گفت: راه اندازی سالن تیراندازی، ساخت زمین دوم برای تمرین تیم های فوتبال و سهم برداری از هتل المپیک از برنامه هایی است که پیگیر آنهاییم.

مونسان، سنه 94 را برهه ای برای دگرگونی جزیره آیین خواند.